Bądź na bieżąco!



Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
sobota,07 grudnia
Imienieny:
Agata, Ambroży, Marcin
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Z historii Zberek
obrazek
Wieś Zberki, zwana również w dawnych dokumentach Drzeberki, Dzberki znana była już w 1369 r. Pierwszymi właścicielami Zberek, które od czasów średniowiecza należały do powiatu pyzdrskiego byli przedstawiciele rycerskiego rodu Wczelów, którzy następnie przyjęli nazwisko Zberkowscy. Z tego rodu pochodził Wojciech, który w latach 1392 – 1412 władał Zberkami czy też późniejsi XV – wieczni właściciele tej miejscowości - Maciej, Michał i Mikołaj Zberkowscy. Z dokumentów sądowych wiadomo, że w 1525 r. współwłaścicielem wsi był Szymon Zberkowski, a w 1560 r. bracia rodzeni Maciej, Wojciech i Paweł Zberkowscy. Również w XVII w. miejscowość częściowo należała do rodziny Zberkowskich. W 1611 r. współwłaścicielem Zberek był Krzysztof Zberkowski, a w 1637 r. Felicjan Zberkowski. W XVII w. część Zberek należała też do podwojewodziego poznańskiego Adama Swiniarskiego h. Poraj, który w 1614 r. sprzedał swoje zberkowskie dobra Janowi Żorawskiemu. Wśród innych właścicieli Zberek w XVII w. wymieniani są również Jan Kwilecki oraz Łukasz Pigłowski h. Sokola i jego syn Adam. Ten ostatni, w 1645 r. części wsi Zberki zakupione od ojca, natychmiast po ich nabyciu sprzedał Andrzejowi z Rusiborza Cieleckiemu.
W XVIII w. jednym z dziedziców Zberek był Jerzy z Łagowca Sczaniecki h. Ossorya. W 1774 r. Zberki zakupił Stefan Dobrogoyski h. Grabie, który zmarł w 1795 r. Po Doborogoyskich właścicielem Zberek została szlachecka rodzina Gąsiorowskich h. Ślepowron. Pierwszym właścicielem Zberek z tego rodu był Antoni Gąsiorowski, a następnie jego synowie Antoni junior i Józef Gąsiorowscy. Po śmierci brata w 1838 r. Józef samodzielnie objął gospodarowanie majątkiem. Urodzony w 1804 r. był nie tylko dziedzicem Zberek, ale też porucznikiem artylerii konnej, powstańcem z lat 1831, 1846 i 1848 oraz kawalerem Krzyża Virtuti Militari. Jednym z jego braci był Ludwik Gąsiorowski (ur. 1807), zasłużony lekarz filantrop. W 1878 r. wieś szlachecką Zberki, która dotąd była własnością Romana Gąsiorowskiego nabyła w drodze subhastacji niemiecka rodzina Schurów. Pierwszym właścicielem Zberek z tej rodziny został Ludwig Schur, dotychczasowy dziedzic dóbr rycerskich Gutowo Wielkie. Majątek Zberki liczył wówczas ponad 293 ha. Jedną z inicjatyw nowego właściciela była budowa w tej miejscowości nowego dworku ziemiańskiego, który w pierwszych latach XX w. uległ rozbudowie. Powstały w ten sposób pałacyk istnieje do dzisiaj. W 1901 r. dobra rycerskie Zberki przeszły w drodze spadku w ręce żony Ludwiga - Emilii Schur. W następnych latach właścicielami Zberek zostali kolejni przedstawiciele rodziny Schur - najpierw Friedrich, a po jego śmierci żona Margarethe. W 1935 r. majątek oddziedziczył 18 – letni Erich Schur. Był on właścicielem Zberek do stycznia 1945 r.
W drugiej połowie XIX w. Zberki, należące do powiatu wrzesińskiego dzieliły się na wieś gospodarczą, która liczyła 5 domów i 34 mieszkańców i wieś dworską liczącą 7 domów i 98 mieszkańców. W czerwcu 1934 r. gmina wiejska i obszar dworski Zberki zostały wyłączone z powiatu wrzesińskiego i przyłączone do powiatu średzkiego. W listopadzie 1934 r. Zberki jako gromadę przyłączono do obwodu wójtowskiego w Dominowie. W czasach okupacji niemieckiej Zberki otrzymały niemiecką nazwę Schurshof.
W marcu 1945 r. gromada Zberki liczyła 162 osoby. W 1947 r. sołtysem tej miejscowości był Józef Gumper. W 1954 r. Zberki zamieszkiwało 135 osób. Miejscowość ta weszła wówczas w skład gromady Murzynowo Kościelne. Stan taki istniał do 1960 r., kiedy to gromada Murzynowo Kościelne uległa likwidacji, a jej obszar włączono do gromady Dominowo.
Po wojnie majątek Zberki, liczący ponad 300 ha uległ parcelacji. W Zberkach utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR), które po przemianach ustrojowych w 1989 r. początkowo zostało wydzierżawione spółce „TERRA – LAMM”, a następnie Henrykowi Adamczykowi. Długoletnim sołtysem tej miejscowości, do 1990 r. był Stefan Wolniewicz, a następnie Andrzej Floraszak. Obecnie funkcję tę pełni Halina Dziwińska. Od 1990 r. Zberki w Radzie Gminy Dominowo reprezentowali Piotr Kozak, Kazimierz Ryś, Leszek Skoczkowski i Halina Dziwińska. W 2000 r. Zberki zamieszkiwało 229 osób. Obecnie liczba mieszkańców tej miejscowości wynosi 216.
J.O.
GALERIA ZDJĘĆ
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ