Wieś Zberki, zwana również w dawnych dokumentach Drzeberki, Dzberki znana była już w 1369 r. Pierwszymi właścicielami Zberek, które od czasów średniowiecza należały do powiatu pyzdrskiego byli przedstawiciele rycerskiego rodu Wczelów, którzy następnie przyjęli nazwisko Zberkowscy. Z tego rodu pochodził Wojciech, który w latach 1392 – 1412 władał Zberkami czy też późniejsi XV – wieczni właściciele tej miejscowości - Maciej, Michał i Mikołaj Zberkowscy. Z dokumentów sądowych wiadomo, że w 1525 r. współwłaścicielem wsi był Szymon Zberkowski, a w 1560 r. bracia rodzeni Maciej, Wojciech i Paweł Zberkowscy. Również w XVII w. miejscowość częściowo należała do rodziny Zberkowskich. W 1611 r. współwłaścicielem Zberek był Krzysztof Zberkowski, a w 1637 r. Felicjan Zberkowski. W XVII w. część Zberek należała też do podwojewodziego poznańskiego Adama Swiniarskiego h. Poraj, który w 1614 r. sprzedał swoje zberkowskie dobra Janowi Żorawskiemu. Wśród innych właścicieli Zberek w XVII w. wymieniani są również Jan Kwilecki oraz Łukasz Pigłowski h. Sokola i jego syn Adam. Ten ostatni, w 1645 r. części wsi Zberki zakupione od ojca, natychmiast po ich nabyciu sprzedał Andrzejowi z Rusiborza Cieleckiemu.
W XVIII w. jednym z dziedziców Zberek był Jerzy z Łagowca Sczaniecki h. Ossorya. W 1774 r. Zberki zakupił Stefan Dobrogoyski h. Grabie, który zmarł w 1795 r. Po Doborogoyskich właścicielem Zberek została szlachecka rodzina Gąsiorowskich h. Ślepowron. Pierwszym właścicielem Zberek z tego rodu był Antoni Gąsiorowski, a następnie jego synowie Antoni junior i Józef Gąsiorowscy. Po śmierci brata w 1838 r. Józef samodzielnie objął gospodarowanie majątkiem. Urodzony w 1804 r. był nie tylko dziedzicem Zberek, ale też porucznikiem artylerii konnej, powstańcem z lat 1831, 1846 i 1848 oraz kawalerem Krzyża Virtuti Militari. Jednym z jego braci był Ludwik Gąsiorowski (ur. 1807), zasłużony lekarz filantrop. W 1878 r. wieś szlachecką Zberki, która dotąd była własnością Romana Gąsiorowskiego nabyła w drodze subhastacji niemiecka rodzina Schurów. Pierwszym właścicielem Zberek z tej rodziny został Ludwig Schur, dotychczasowy dziedzic dóbr rycerskich Gutowo Wielkie. Majątek Zberki liczył wówczas ponad 293 ha. Jedną z inicjatyw nowego właściciela była budowa w tej miejscowości nowego dworku ziemiańskiego, który w pierwszych latach XX w. uległ rozbudowie. Powstały w ten sposób pałacyk istnieje do dzisiaj. W 1901 r. dobra rycerskie Zberki przeszły w drodze spadku w ręce żony Ludwiga - Emilii Schur. W następnych latach właścicielami Zberek zostali kolejni przedstawiciele rodziny Schur - najpierw Friedrich, a po jego śmierci żona Margarethe. W 1935 r. majątek oddziedziczył 18 – letni Erich Schur. Był on właścicielem Zberek do stycznia 1945 r.
W drugiej połowie XIX w. Zberki, należące do powiatu wrzesińskiego dzieliły się na wieś gospodarczą, która liczyła 5 domów i 34 mieszkańców i wieś dworską liczącą 7 domów i 98 mieszkańców. W czerwcu 1934 r. gmina wiejska i obszar dworski Zberki zostały wyłączone z powiatu wrzesińskiego i przyłączone do powiatu średzkiego. W listopadzie 1934 r. Zberki jako gromadę przyłączono do obwodu wójtowskiego w Dominowie. W czasach okupacji niemieckiej Zberki otrzymały niemiecką nazwę Schurshof.
W marcu 1945 r. gromada Zberki liczyła 162 osoby. W 1947 r. sołtysem tej miejscowości był Józef Gumper. W 1954 r. Zberki zamieszkiwało 135 osób. Miejscowość ta weszła wówczas w skład gromady Murzynowo Kościelne. Stan taki istniał do 1960 r., kiedy to gromada Murzynowo Kościelne uległa likwidacji, a jej obszar włączono do gromady Dominowo.
Po wojnie majątek Zberki, liczący ponad 300 ha uległ parcelacji. W Zberkach utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR), które po przemianach ustrojowych w 1989 r. początkowo zostało wydzierżawione spółce „TERRA – LAMM”, a następnie Henrykowi Adamczykowi. Długoletnim sołtysem tej miejscowości, do 1990 r. był Stefan Wolniewicz, a następnie Andrzej Floraszak. Obecnie funkcję tę pełni Halina Dziwińska. Od 1990 r. Zberki w Radzie Gminy Dominowo reprezentowali Piotr Kozak, Kazimierz Ryś, Leszek Skoczkowski i Halina Dziwińska. W 2000 r. Zberki zamieszkiwało 229 osób. Obecnie liczba mieszkańców tej miejscowości wynosi 216.
J.O.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz
UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ